Draw Results – Novice 12 Dog AV Retriever Trial – 17th December 2016

Results – Charity AV Retriever Working Test 18th June 2016

Stick Figures on podium

Open Retriever Working Test 21th June 2015

Run OrderPLACEDogSireDamSexOwnerHandlerBreederTEST 1TEST 2TEST 3TEST 4TOTAL
1Cynhinfa NeveCynhinfa JohnCynhinfa HannieBitchMr Jonny MorrisMr Jonny MorrisMr E R A Jones1716191769
2Courtridge Chalice of ParsifalBirdsgreen Stormbreak Over MillgreenMistybrookbreeze of CourtridgeBitchMrs M WardMrs M WardMrs A Lawrence01917036
32ndMovenne Bonnie For HawksthornFTCH Levenghyl BeetleKilpen Jay of GreyhillBitchMrs Lisa HarrisMrs lisa HarrisMrs B J Payne2019191876
4Holy LudoAlizeti Turkana of MullenscotteAbbeystead RhythmDogMr Peter WardMr Peter WardHK Easton20017037
5Nordenlights YucatanBirdsgreen AshAdirondac Mountain DawnDogMr J F and Mrs S I ParkesMrs Sue ParkesMr P Hargreaves1518161463
63rdSkeviot StarliteFTCH Tasco Monk of MansengreenRimrock Magpie of AutumnwillowDogMs Carolyn JenkinsMs Carolyn JenkinsMr S R Hagain1920191775
74thChisbrook Jake at KewpondEndacott Kite of ChisbrookNewbourne Caramel of FordleymoorDogMs Susie ZarpanelySusie ZarpanelyEmma Scott2019161772
8Kestrelway FreddieFTCH Waterford FergusNobsquinton India of KestrelwayDogNorman OnensNorman OnensMrs S Onens180171954
91stKestrelway FlintFTCH Waterford FergusNobsquinton India of KestrelwayDogJason MayhewJason MayhewMrs S Onens1919202078
10Kestrelway HarryFTCH Waterford FeathermanNobsquinton India of KestrelwayDogSandra OnensNorman OnensMrs S Onens200162056
11COMKestrelway DrakeFTCH Waterford FeathermanNobsquinton India of KestrelwayDogJason MayhewJason MayhewMrs S Onens2014172071
Stick Figures on podium

Novice Retriever Working Test 21th June 2015

Run OrderPLACEDogSireDamSexOwnerHandlerBreederTEST 1TEST2TEST 3TEST 4TOTAL
1Flying GrebeHaverholme Arnold of NevamisCourtrow Comet of FlylineDogMrs Sarah FlemingMrs Sarah FlemingMr Paul Bates1512181863
2LochandaimhDenbrig Macallan at AithnessCool Dixie of LochandaimhBitchMr John JeffriesMr John JeffriesJamie Callan130201851
3Vashti ValentineStonepine Crested TailBasswood SashaBitchMs Eveline GiblinEveline GiblinMr & Mrs Britton150192054
4Briabar Flaming FinaleSouter Romulus at MillgreenPepsanner Coffee PotDogMrs P A ConstantineMrs Trish ConstantineMiss B Peters0000
5Artistryn UsainCynhinfa JohnArtistryn QuailDogMr Roger CloverMr Roger CloverMr David Field140192053
61STArtistryn UriCynhinfa JohnArtistryn QuailDogMrs Jane BeachMrs Jane BeachMr David Field1818182074
7COMKendici Could It Be MagicFenthorne BrackenBirdbrook EbonyDogMr& Mrs A P AlabasterMr Paul AlabasterMr I Drake1218172067
8COMThe Granite King at JenbullDargdaffin Gismo of ThreevalleysLady of the NileDogMs Carolyn JenkinsMs Carolyn JenkinsMrs G D Parton2015191468
9Hilost AuroraFT CH Drakeshead IndianaSnosrap Misty Loo at HilostBitchMr & Mrs EavesMr EavesMr & Mrs Rowlands170161548
10Sladbrook TornadoFT CH Twixwood Shoooting Star of FernshotSladbrook ThymeDogMrs Sarah FlemingMrs Sarah FlemingMr D W Slade130171949
11Malvern Magic LadySevenlocks HenryCattail LadyBitchMr Peter FullardMr Peter FullardMr J Haddgan0001818
12Thriftwood AmerettoNordenlights YucatanFreethinking FionaBitchMr Jf And Mrs Sl ParkesAnna ParkesOwner140111742
13Millsfield Blossom HillEastdale Kenny at MistigriClarkesbush Tess at MillsfieldBitchMr C LeatherdaleMr C LeatherdaleMrs S J Winterburn150161748
14Pine Dale ClarissaTauvechan MinstrelDealminster Zena of BednallBitchMrs Carol CarpenterMrs Carol CarpenterK H Verinder151516046
15Masters FlandersBlackjon BoyMarston DaisyDogMs Debbie SmithDebbie SmithOwner19001938
16Springcurl ManifestoSpringcurl Going For Gold at KandrelliSpringcurl Jane EyreBitchMr Nicholas` EdenMr Nicholas EdenMr R T & Mrs L C Hunter160171447
17Necessares SorrelRondix Woodcock at HawksthornParsifal Parade of NecessaresBitchMr Graham ClellandMr Graham ClellandOwner1614171865
18Dashbrook NimrodGaaronpoint Ross of DrakesheadNicholson BellaDogMr R C H UlyetR UlyetMr S A A Bolton180181955
19Artistryn UfinCynhinfa JohnArtistryn QuailDogMr Roger CloverMr Roger CloverMr David Field1218171966
203RDBlackhatch RippleFT CH Jarailstaar Rocky Road of BlackhatchStormcock Adora of BlackhatchDogMs Carolyn JenkinsMs Carolyn JenkinsOwner1918161871
212NDBancyboblen ThunderCynhinfa Marcus of BancyboblenCopper Gloss of BancyboblenDogMr Darren LyfordMr Darren LyfordB R James1717172071
224THMundye Joker at BardantopSaxaphone Double MaximEbony DeereDogMr & Mrs P G + C GuestMrs Chris GuestShuker1615182069
23Radicott EbonyKirkmarsh Mightry Quin of HibernaRadicott Sea TroutDogMr David GrestyMr David GrestyMr David Gresty160171548
Stick Figures on podium

Puppy Retriever Working Test 21th June 2015

Run OrderPLACEDogSireDamSexOwnerHandlerBreederTEST 1TEST 2REST3TEST 4TOTAL
1Tornado IceRimrock HurricaneFenway BuckleDogMr W CooperW CooperOwner W Cooper150102045
2Kaliture MysstiqueEchobrook Fergus Mhor of AshmhorgoldKaliture KicheBitchMrs J GeorgeMrs J GeorgeMrs L J Mixture017182055
31STBriabar Flaming FinaleSouter Romulus at MillgreenPepsanner Coffee PotDogMrs Trish ConstantineMrs Trish ConstantineMiss B Peters1915182072

Results – Retriever Working Test 15th March 2015

OPEN RETRIEVER WORKING TEST SUNDAY 15TH MARCH 2015      
Competitor NumberTEST 1TEST 2TEST 3TEST 4TOTALRESULT
TEST →WALK UPLONG MARKMARK & BLIND IN WOODHUNTING
JUDGE →HELEN GOODWINANN COLLEYTESS LAWRENCEROBERT FISHER
1020191655
21620202076FIRST
31418151461
41517151663
5192010049
61719191570COM
7020202060
8161911046
9172001855
101617121964
110
121717171970COM
13162001551
141818161769
151920151872SECOND
16181902057
171719131665
181918171670THIRD
191619101661
20200161854
211816142068
221519151766
231617131864
241818151970FOURTH


NOVICE RETRIEVER WORKING TEST SUNDAY 15TH MARCH 2015      
Competitor NumberTEST 1TEST 2TEST 3TEST 4TOTALRESULT
TEST →WALK UPLONG MARKMARK IN WOODHUNTING
JUDGE →HELEN GOODWINANN COLLEYTESS LAWRENCEROBERT FISHER
1151881455
2172041657
30150015
41817101863FOURTH
5151810043
61419131662COM
718186042
81920202079FIRST
9171991459
10171961456
11171715049
1216160032
131717191669SECOND
14171001845
151920141467THIRD
1617150032
170
18161916051


The weather was kind for our first retriever test at Church Lench on Sunday 15th March.

Our sincere thanks to all the judges and to Skinners for sponsoring this test.
My thanks to all those who gave their time in helping to make the day run smoothly, it is greatly appreciated.
Congratulations to all those receiving an award.
Again many thanks to all those who helped.

June Ellin
Working Test Secretary


results Icom

Results – Spaniel AV Working Test 14th March 2015

Judged by;- David Raynor & Steve Smith

Spaniel Novice – WGDS Roy Smith Cup

1st. Falcon Forge Sky Dancer (ESS Bitch)               Mr Scott Manson

2nd Sixchimnies Kiki (ESS Bitch)                            Miss Lisa-Jane Allen

3rd Drewmeg Wispering Willow (Cocker Bitch)    Miss Clare Fortune

4th Blackberry Bubblegum (Cocker Bitch)              Mrs Veronica Williams

Certificate of Merit

Thyme For a Run (ESS Dog)                                       Mr Mark Westmacott

 

WGDS Membership Trophy – Best Novice Handler

Drewmeg Wispering Willow (Cocker Bitch)            Miss Clare Fortune

 

Spaniel –Open – WGDS Open Spaniel Shield

1st  Beggarbush Alfie (ESS Dog)                                Prof Simon Allison

2nd Hurricane Cerc (ESS Dog)                                  Prof Simon Allison

3rd Mervalyn Maple (ESS Bitch)                               Ms Valerie Maskell

4th Creccamarsh Ricochet (ESS Dog)                       Mr Richard Biggs

Certificate of Merit

Gatekeeper Outlaw of Keldeb (ESS Dog)                  Mr Peter Alan Willis

 

Truwills Challenge Trophy – Best Hunting Spaniel of the day

Hurricane Cerc (ESS Dog)                                             Prof Simon Allison

 

SHOW, SHOW BRED & MINOR BREEDS SPANIELS

A.V. WORKING ASSESSMENTS

Judged by;- Mrs Sue Millward & Ms Gill Pearce-Gudger

Puppy – The Stedigan Puppy Dog Trophy

1st Riberred it Must be You (WSS Bitch)                            Mr I Dixon

2nd Inkerman Prince of Whitscleave (Clumber Dog)      Mr Graham Constable

3rd Abbeyford Bold Venturer (Clumber Dog)                    Ms Margaret Hughes

4th Isfryn Hocus Pocus (WSS Bitch)                                    Ms Tina Smith

 

Novice – The Mishules Trophy

1st Fiergen City Limits (WSS Dog)                                       Mrs G Cooper

2nd Micklemess Sunny Dawn (Clumber Bitch)                 Chris Page

3rd Cocolampton Geranium (Field Bitch)                           Ms Emma Reece

4th Winterbourne a Glass Slipper for Mishules                  Ms Shula Shipton

 

Open- The Bowbrook Trophy

1st Nethercote Thor of Mervalyn (Clumber Dog)                  Ms Valerie Maskell

2nd Isfryn Lickety Split (WSS Bitch)                                       Ms Tina Smith

3rd Micklemess Spice of Life (Clumber Dog)                         Chris Page

4th Bodlon Star Attraction by Bushwacker (WSS Bitch)      Mr I Dixon

 

Best in Test

Fiergen City Limits (WSS Dog)                                                   Mrs G Cooper


Another successful, busy, tiring day. We are indebted to our hosts, Bob and Sonya Byrd for their hospitality in allowing us the use of their ideal land for these tests. Many thanks to Skinners Pet Food for sponsoring the Spaniel and Retriever tests and Royal Canin for sponsoring the Working Assessments.

The A,V, Spaniel Tests were judged by David Raynor and Steve Smith. Although entries were down in the Open we had a good contingent in the Novice. With plenty of pheasants and good ground, each dog was given ample opportunity to show their hunting, retrieving and steadiness skills. Congratulations and well done to all the winners.

The A V Working Assessments for the Show, Show Bred & Minor Breeds Spaniels were also help on the Saturday. This included Puppy, Novice and Open tests judges by Sue Millward and Gill Pearce-Gudger. The competitors travel a fair distance ie Cornwall, E. Sussex & Hampshire to attend this type of event. All had the opportunity to show the dogs abilities which proved testing at times with the number of pheasants about! Congratulations to all the winners.

Many thanks to Bob & Sonya Byrd for letting us use their excellent ground and hospitality facilities which is much appreciated by all. Grateful thanks to all our judges and our Sponsors. Special thanks to our great’ caterers’ who kept us supplied with much needed refreshments.

Last but not least many, many thanks to all the willing helpers and volunteers who gave up their time to assist over the weekend. Your support is much appreciated by the committee as without you we could not put on such successful events.


2014 IGL Retriever Championship

IGL Retriever Championship • The Kennel Club

The 92nd International Gundog League Retriever Championship took place on 1st, 2nd and 3rd of December 2014 at The Great Park, Windsor, by gracious invitation of Her Majesty the Queen and Crown Commissioners.

The Judges were: Mr I Openshaw (102), Mr J Stubbs (134), Mr K Bedford (2202) and Mr J Bettinson (2893)

Results

1st Place – Mr R S King’s FTCh SAXAPHONE BROWN ALE of LINCSWOLDS
2nd Place – Mr S McGrath’s FTCh WATERFORD HALLMARK
3rd Place – Mr T N Brain’s FLYPATCH ALFA
4th Place – Mr A Latham’s FTCh RIMROCK HURRICANE

Diploma of Merit
Mr & Mrs D Marx’s FTCh LOCKTHORN TARA Handler: Mr D Marx
Mr & Mrs D A Rees’s FTCh JOBESHILL RAGNAR of FLYPATCH Handler: Mr D A Rees
Mr T J Prentice’s HITOWNGREEN DIAMOND JOE of FINDPOINT
Miss K Cousins’s FTCh LEVENGHYL MALUSI
Mr W L Steel’s DENBRIG ACE of SPADES

For more information visit the Kennel Club Website

Novice 12 Dog A/V Retriever Trial – 23rd October Draw Results

NumberOwnerHandlerRegistered Name of Dog
1val Oakleyval OakleyTan-Y-Rhallt Clorin
2Miss Clare BakerMiss Clare BakerThe Windbreak Whisperer of Arcklebear
3Aileen JonesAileen JonesDealminster Twig
4Alan Rubbery-JonesAlan Rubery-JonesGlenbriar Orchid
5Mrs D E CornforthMrs D E CornforthMucklehart gracie
6Mrs D pollyMrs D PollyDillhays Sage
7Dawn ScottDawn ScottDiglake Jasmin
8Mr & Mrs EggingtonMr & Mrs EggingtonPajanbeck Heaven Can wait
9S Simms-GouldS Simms-GouldWest Hala Isla
10Jill GardnerJill GardnerHolway Flint of Foxcote
11Diana WigginDiana WiggenBrockweir Black fern
12Fran SpencerFran SpencerChrystalstream Black Velvet
Reserves
13suzanne Bailyesuzanne BailyeLeawyn landsdown
14Mrs P GibbMrs P GibbKillyrudden Faeroe
15Morton RedpathMorton RedpathHassycott Whistlefish Fin
16Mr S NewittMr S NewittDiglake Charlie
17Mrs C E winfieldMrs C E winfieldEmmanygan Whistler of Avonford
18Miss L J marshMiss L J MarshAbergowans Hazleburn
19Paul DukesPaul DukesLubbecke Spitz
20Miss E daviesMiss E DaviesKillyrudden Mousa
21David BrownDavid BrownGunslip Insignia
22Margaret WearingMargaret WearingLeadburn Molly
23Haydn WilmottHaydn WilmottStykesboy Llangynidr
24Mark BettinsonMark BettinsonChilliwack Benjamin
25Mr J R StarkeyMr J R starkeyJarailstar Biscuit
26Ken WhitehouseKen WhitehouseBrockanin Tolly
27Ms Carolyn JenkinsMs Carolyn JenkinsSkeviot Starlight
28Mrs A ColleyMrs A ColleyNobsquinton Cornflower
29David FieldsDavid FieldsArtistryn Ulrich
30matthew GouldMatthew GouldHillbow Lady Mave of Highdunscott
31Mr Ruben MortMr Ruben MortTruwills Apache Junction
32Rachel DawsonRachel DawsonFallowpark Hollyhock